Počítač na čtyřech kolech. O čem je řeč? O automobilech, které jsou stále častěji terčem hackerských útoků. Ochranu před kyberútoky umí dnes zajistit jen pár laboratoří na světě. Jedna z nich má sídlo v Bezděčíně u Mladé Boleslavi. Jak se ochrana testuje, kdo to jsou etičtí hackeři a proč musí být stále kreativnější? Nejen na tyto otázky odpovídá v podcastu Industrial Jan Hnilica, vedoucí oddělení integrovaného testování firmy TÜV SÜD Czech.
„V současnosti už vlastně neexistují auta, která by hackeři nemohli napadnout. Každé auto má řídicí jednotku a kvůli ní je zranitelné. A způsobů, jak k útoku může dojít, je nepřeberné množství“ vysvětluje Hnilica.
Od července 2024 tak bude platit nový předpis, který říká, že na území EU musí být všechna nově registrovaná auta před kybernetickými útoky chráněna. Legislativní předpis nese označení UN R155. Podle webu EUROCYBCAR.com obsahuje povinnost výrobců chránit proti kybernetickým útokům auta po celou dobu jejich životního cyklu. Zda je vůz dostatečně chráněn, má kontrolovat nezávislá autorita. Tedy nezávislá zkušebna, jako je třeba TÜV SÜD Czech.